Arijs Skride

Arijs Skride (1906-1987)

Arijs Skride ir viens no Latvijā pazīstamākajiem dabas ainavu-sajūtu gleznotājiem 20. gadsimtā. Slavenā gleznotāja Vilhelma Purvīša skolnieks. Izcilais gleznotājs ir dzimis 1906. gada 24. septembrī Madonas pusē Dzelzavas pagastā  Boķos (tolaik Virānes pagasts). Bērnību Arijs pavadīja Pleskavas guberņā, uz kuru izsūtījumā nācās doties Arija ģimenei.

Jau agrā bērnībā gleznotāja iemīļotākā nodarbe bija zīmēšana. Atgriežoties Latvijā, viņš savu talantu turpināja attīstīt zīmējot ar ogli uz dažādiem papīra gabaliem. Arija talantu pamanīja viņa Cesvaines ģimnāzijas zīmēšanas skolotājs  Augusts Nore, ar kura atbalstu Arijs iestājās Latvijas Mākslas akadēmijā, sākotnēji kā brīvklausītājs. Akadēmijā jaunais mākslinieks iepazinās ar profesoru Vilhelmu Purvīti un tika uzaicināts attīstīt talantu viņa vadītajā Dabas skatu glezniecības meistardarbnīcā. 1932. g. ar diplomdarba kompozīciju „Zvejniekosta” Arijs Skride saņēma mākslinieka gleznotāja grādu.

Pēc studijām mākslinieks devās divu mēnešu ceļojumā uz Parīzi, iepazīt šīs pilsētas muzeju mākslas krājumus, smelties iedvesmu jauniem gara darbiem. Pateicoties saviem panākumiem un talantam, gleznotājs ātri vien kļuva sabiedrībā pazīstams, kā arī kļuva par lielāko mākslas izstāžu viesi Latvijā un latviešu izstādēs ārzemēs.

Strādājot par skolotāju Natālijas Draudziņas ģimnāzijā, kurā viņš pasniedza mākslas vēsturi, kā arī, kļūstot  par docentu Nedzīvās dabas gleznošanas klasē Latvijas Mākslas akadēmijā, A. Skridem savu talantu bija iespēja nodot arī jaunajiem censoņiem.

A. Skride bija sajūtu mākslinieks, viņam ļoti  patika gleznot agrā pavasarī, kad zemi vēl vietām klāja sniegs, kā arī uzmanība tika vērsta uz dabas skatiem, kuros cilvēku klātbūtne bija mazāk jaušama. Mākslinieka glezniecības stilu ietekmēja arī valstī pastāvošā vara un ideoloģija, tomēr gleznotājs vairāk fokusējās un gleznoja dabu, tās skaistumu, krāsainību.